Прогнози Національного банку України (НБУ) про нормалізацію валютного ринку після отримання допомоги міжнародних фінансових організацій (МФО) за підсумками травня виправдалися, проте цей процес стабілізації вимагає закріплення і розгортання реформ, вважає радник глави НБУ Валерій Литвицький.

"Стабілізація та зміцнення курсу гривні вимагають розгортання реформ. Їх результати треба побачити", - сказав він агентству "Інтерфакс- Україна". Радник голови Нацбанку нагадав, що ослаблення курсу гривні відбувалося більше 100 днів і ще в середині квітня він коливався в межах 11,9-12,9 грн/$1, а деякі операції проходили за межами 13 грн/$1. 

"Період вільного падіння гривні подолано: у травні коливання були навколо 11,3-11,9 грн/$1. Це означає практично 9% зміцнення гривні", - зазначив В. Литвицький, нагадавши, що кошти МВФ зайшли в країну 7 травня. 

Він додав, що за нетривалий період золотовалютні резерви України зросли приблизно на чверть і зовнішнє фінансування продовжує надходити. 

Радник глави НБУ також вказав, що в квітні, переважно за рахунок падіння імпорту, сформувалося позитивне сальдо торгового балансу, яке у разі відновлення зростання експорту буде ще більш значним. За його словами, зменшується відтік готівки поза банками, населення вже менше відволікає депозити. В. Литвицький також звернув увагу, що цього року йде помітна фіскальна консолідація: краще збирають податки і жорстко економлять витрати. У той же час радник голови НБУ відзначив, що реверсне зміцнення курсу не могло бути миттєвим. 

"Процес стабілізації вимагає закріплення. Щоб не було ротації перших паростків стабілізації. Щоб вони набули ознак тренда. Щоб вони не були ситуативними. Над цим ще треба працювати", - підкреслив В. Литвицький. За його словами, важливо мати відповідь на питання, як закінчаться переговори по зовнішньому боргу, які будуть ціни на газ, коли відновиться зростання економіки. 

"Минулорічна стагнація мала свої наслідки. Вона переросла в технічну рецесію в першому кварталі цього року, а інфляція прискорилася. Буде економіка сильніша, то і процеси зміцнення гривні будуть більш активними", - зазначив радник. Говорячи про фактори впливу на курс, він додав, що особливі надії покладаються на протидію організованим злочинним формуванням. 

"Тоді заспокоєння буде мати тривалий характер і трансформується в такі більш позитивні речі, як уповільнення інфляції, відновлення економічного зростання, реінкарнація припливу іноземних інвестицій, прямих і портфельних", - вважає В. Литвицький. Він також підкреслив, що всі в Україні чекають не тільки вирішення питань по газу та політичної ситуації, а й проведення фундаментальних реформ, які останні 13 років не проводили. 

"Якщо цього року перерва в реформах збережеться, то будуть розплачуватися наступні покоління своїми доходами, борговим зашморгом", - сказав радник глави НБУ. За його словами, у ринку є очікування прискорення реформ і модернізаційних кроків після обрання нового президента, в тому числі у банківській сфері, яка обраному президенту Петру Порошенку добре знайома. 

 

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх