Колишній лідер кримських татар Мустафа Джемілєв став лауреатом премії "Солідарність", заснованої урядом Польщі. Через 70 років після депортації він знову бореться за право жити на батьківщині, повідомляє Deutsche WelleСивий чоловік у костюмі і краватці йде по дорозі серед полів.

В оточенні охоронців він виглядає особливо маленьким і беззахисним. У якийсь момент шлях йому перегороджує шеренга поліцейських зі щитами. За ними поперек дороги - дві армійські вантажівки. Один з поліцейських говорить, що йому в'їзд заборонений. З протилежного боку до шеренги підходить декілька тисяч в основному молодих чоловіків. Деяким з них вдається прорвати оточення, і вони спрямовуються до літньої людини, викрикуючи його ім'я: "Мустафа! Мустафа!" Але допомогти йому вони не можуть. 

Колишній дисидент йде в політику 

Під час перебудови Михайла Горбачова Джемілєв вийшов на свободу і в кінці 1980-х повернувся з родиною до Криму. У 1991 році він був обраний головою меджлісу, який очолював до осені 2013 року. Джемілєв допомагав татарам облаштуватися після повернення з депортації в Центральній Азії. Цей процес не завжди проходив гладко. Багато будинків, в яких раніше жили татари, за радянських часів були віддані іншим власникам. Джемілєву вдалося зробити так, щоб на півострові обійшлося без масштабних конфліктів. 

У 1990-ті роки, колишній дисидент Джемілєв пішов у політику. У 1998 році він був обраний до парламенту України за списком партії "Народний рух України" (НРУ), яку в той час очолював інший колишній дисидент - В'ячеслав Чорновіл. У 2004 році під час "помаранчевої революції" Джемілєв підтримав кандидата в президенти Віктора Ющенка. Сьогодні Джемілєв - безпартійний. 

Міністр у справах Криму в Києві? 

Коли наприкінці лютого, в Криму посилилися проросійські настрої, тисячі татар виходили на демонстрації проти сепаратизму. Незадовго до анексії Криму Росією, перетягнути Джемілєва на свою сторону, схоже, спробував президент Росії Володимир Путін. Як розповідав в одному з інтерв'ю сам Джемілєв, під час півгодинної телефонної бесіди президент Росії пропонував татарам "зберігати нейтралітет, хоча це слово не прозвучало". В результаті близько 300 тисяч кримських татар не брали участі в референдумі 16 травня, щодо приєднання до Росії, але утрималися від збройної боротьби, фактично прийнявши новий статус-кво. 

Сьогодні Джемілєв живе в Києві. Обраний 25 травня президент України Петро Порошенко збирається створити міністерство у справах Криму. Оглядачі у Києві не виключають, що очолить його Джемілєв. 

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх