Український військовий експерт про свою версію фінансування сепаратистів на сході України. В інтерв'ю DW він розповів також про те, якою підтримкою користуються вони у населення на Донбасі. Директор Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчука в останні два місяці став зіркою української журналістики.

Його сайт "Інформаційний опір", як правило, першим публікує інформацію про військові дії на сході країни, а блог Тимчука в Facebook читають 77 тисяч осіб. В інтерв'ю DW український військовий експерт розповів про свою версію фінансування бойовиків в Донецькій і Луганській областях. 

DW: Звідки сепаратисти отримують гроші? 

Дмитро Тимчук: Ми зафіксували три канали фінансування. Перший - це Федеральна служба безпеки РФ (ФСБ), давно відпрацьована схема, безпосередньо з Росії. Другий канал - через Крим, через уряд Сергія Аксьонова. Там гроші ідентифікувати важче. Частина коштів йде через канали фінансування російських спецслужб. Наприклад, у грудні 2009 року було доведено, що через підрозділ ФСБ Чорноморського флоту йде фінансування проросійських організацій у Криму. Підрозділ було відправлено до Росії, але через півроку повернувся, так як з приходом Януковича Служба безпеки України (СБУ) підписала з ФСБ договір про співпрацю. Тепер Януковича немає, а система фінансування залишилася. Інша частина коштів, що відносяться до кримського каналу, надходить безпосередньо від "сім'ї". Там не тільки гроші Януковича, там джерела з його оточення. Ми їх просто називаємо "гроші родини". І цей канал "сім'ї" розділяється знову-таки на два підканала: гроші, які йдуть безпосередньо з території Росії, і схеми, які продовжують діяти на території України. Працюють конвертаційні центри, СБУ їх потроху закриває. Але на сьогодні це ще досить істотне джерело фінансування - з тіньових схем, які тривають з тих часів. Третє джерело фінансування - це олігархи. У тому числі й ті, чиї імена широко відомі в публічній політиці. Наші джерела стверджують, що їхні гроші також присутні у фінансуванні цих груп. 

- Як технічно здійснюється фінансування з Росії? 

- Не можна сказати, що Ощадбанк перераховує кошти на рахунок під таким-то номером. Як правило, працює кур'єрська служба. Раніше вони перевозили мільйони гривень. Тепер на кордоні з великими сумами затримують, і кур'єри возять гроші в невеликих кількостях - кожен бере з собою, скажімо, кілька десятків тисяч доларів. 

- Нічого собі невеликі кількості! 

- А як ви думали? Коли йдеться про фінансування групи у півтори тисячі чоловік, 40-50 тисяч доларів вкинути на місяць в Слов'янськ - це ніщо. Якщо люди беруть зброю в руки і ризикують життям і здоров'ям, потрібна мотивація. Для частини бойовиків мотивація - це примара влади, можливість зробити адміністративну кар'єру в самопроголошених Донецькій і Луганській народних республіках (ДНР і ЛНР). Але це психічно неадекватні люди, яким хочеться бути імператорами, князями. А більша частина працює за гроші. У них пряма матеріальна зацікавленість. У Краматорську участь в силовії акції, за нашими відомостями, варте було 400-500 гривень. 

Перевезення готівки є великою проблемою. Тому в останні два тижні ми спостерігаємо, що в Слов'янську на одні й ті ж імена приходять маленькі суми - 500 гривень, 1000 гривень. Довести, що це саме фінансування тероризму, неможливо - гроші приходять від приватних осіб. Приходить полковник ФСБ на пошту і відправляє Васі Пупкіну в Слов'янськ 1000 гривень. Тобто гроші спочатку готівкою завозять на схід України, а потім переводять вже всередині Донецької та Луганської областей. Загалом, вони хапаються за всі можливості, диверсифікують потоки. 

- І як боротися з потоками готівки з Росії? 

- Я вважаю, за прикладом кримського кордону. Вона більш - менш перекрита, і там працює не тільки держприкордонслужба, але і збройні сили. Помічено, що коли поруч стоїть армієць, який на цій посаді недавно, у прикордонників рівень корупції різко знижується. Тому ми пропонуємо посилювати прикордонні відділи в Луганській області загонами зброєних сил. По-перше, щоб відбивати атаки, а по-друге, - щоб стримати рівень корупції. Українські силовики корумповані, як ніхто. Взагалі рівень корупції в силових відомствах у всіх країнах світу на порядок вище, тому що вони закриті. Під приводом військової таємниці можна створювати непрозорі механізми, відкати тощо. 

Протягом усіх років незалежності люди, які служать у нас в силових відомствах, дуже звикли вирішувати питання за гроші. Їм платять кеш за прискорений перехід кордону, за прохід у "зелений коридор", за провезення контрабанди. Але якщо поряд з ними поставити бійців нацгвардії, нібито для посилення, тим самим можна буде частково вирішити проблему зниження рівня корупції. 

- Чи можна з усього цього зробити висновок, що протест на сході України - нещирий і проплачений? 

- Не зовсім. У якийсь момент була загроза, що до терористів може примкнути місцеве населення, нелояльне  до влади. Найгостріший момент був після 2 травня в Одесі, коли в Будинку профспілок загинули люди. Це викликало дуже негативний резонанс серед населення. Потім ми бачили, що в Маріуполі на вулиці почали виходити звичайні громадяни. Вже не проплачені, просто через бажання висловити своє "фе". Саме тоді з міста були терміново виведені підрозділи силовиків, бо тоді Україна стояла за крок від повноцінної громадянської війни. 

Проте на даний момент сама політика сепаратистів зіграла проти них. Вони стали займатися мародерством, забирати у людей транспорт, розстрілювати під вигаданими приводами, грабувати і вбивати. У підсумку люди зрозуміли, що воюють не за тих, за кого хотіли. І зараз, наскільки ми знаємо, їх доводиться стусанами заганяти на блокпости. Зараз навіть люди, які не лояльні владі, не поспішають підтримувати терористів. 

- Хто ви і що таке "Інформаційний опір"? 

- Я офіцер запасу в званні підполковника. Група "Інформаційний опір" (ІС) виникла під дахом Центру військово-політичних досліджень. Нам ніхто не дає ніякої фінансової допомоги, - ми вільні стрілки. Але іноді вільні стрілки працюють ефективніше, ніж державна машина. Я очолюю структуру, але не можу сказати точно, скільки чоловік у групі ІС. Верхній ешелон - близько 300 осіб. З якими джерелами працюють віддалені ланки цього ланцюга - ми самі не знаємо, і вони самі не знайомі один з одним. 

- Звідки ви все-таки берете інформацію? 

- А от цього я вам не скажу. Механізм нашої роботи ми не відкриваємо. Група ІС вибудувана на особистих контактах. З нами працюють експерти в погонах і без. У нас є агентура в держструктурах, у цивільних структурах, в спецслужбах. Але це не офіційні контакти - якщо ми будемо посилати офіційні запити до держорганів, вони будуть думати, яку інформацію давати, а яку не варто, нашу оперативність можна буде помножити на нуль. Але ми розуміємо ту відповідальність, яка на нас лягає. У нас є самоцензура - якщо ми розуміємо, що інформація може комусь зашкодити, наприклад розкрити плани антитерористичної операції, ми її не публікуємо. Ми транслюємо всього близько 20 відсотків інформації. 

- Звідки ви знаєте, що ваші агенти вас не обманюють? 

- Інформація перевіряється за трьома джерелами. Будь-яка інформація перевіряється по ланцюжках інших джерел, які до неї не мають відношення. У нас була пара джерел на дуже серйозному рівні, але ми їх перерубували відразу, якщо перевірка показувала, що вони дають дезінформацію, так як були впевнені, що деза дається навмисно. Але оскільки ми не держструктура, і наша діяльність нічим не регламентована, претензій до нас бути не може. Я всім кажу, що ми - як релігія: або вірте, або не вірте. 

 

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх