Фото Надії СавченкоУкраїнський військовослужбовець Надія Савченко, яку Слідчий комітет Росії (СКР) звинувачує у пособництві у вбивстві журналістів ВГТРК під час обстрілу українськими військовими позицій сепаратистів під Луганськом в ніч на 17 червня, залишається в СІЗО в Росії. Тим часом, російські правозахисники і юристи виявили у справі Надії Савченко безліч нестиковок.

Мізерні дані 

Правозахисники з великою обережністю коментують ситуацію навколо арешту Надії Савченко. Як пояснив Лев Левінсон, це пов'язано з тим, що на даний момент занадто мало достовірної інформації, щоб робити якісь висновки. Проте, за словами правозахисника, навіть у тому, що вже зараз відомо, є багато моментів, що викликають нарікання. 

Як зауважив експерт, при розгляді цієї справи по суті мають діяти норми військового права. Але парадокс ситуації полягає в тому, що формально Росія не знаходиться у стані війни з Україною. "Російська Федерація, офіційно не є стороною збройного конфлікту, веде слідство стосовно громадянина, нехай і вчинила злочин, але на території іншої держави", - пояснив Левінсон. 

З іншого боку, зазначає експерт, на даний момент не можна стверджувати, що будучи військовослужбовцем Надія Савченко не могла вчинити злочин, але це треба ще довести, адже вона виконувала наказ в рамках завдання, поставленого їй українським командуванням. У зв'язку з цим Лев Левінсон вважає, що найбільш справедливим рішенням було б передати Надію Савченко слідчим органам України. 

Труднощі екстрадиції 

Голова міжрегіональної асоціації неурядових правозахисних організацій "Агора", юрист Павло Чіков також знайшов безліч порушень у справі Надії Савченко. "По-перше, щодо Савченко була порушена процедура екстрадиції, - пояснив Чіков в інтерв'ю Deutsche Welle. - По-друге, у мене викликає велике питання обгрунтованості позбавлення волі громадянина". 

Як зазначив юрист, якщо орієнтуватися на норми міжнародного права, зокрема, підписані і Росією і Україною по лінії Ради Європи, то Надія Савченко мусить бути передана в Україну. "Вимоги та стандарти, на які спирається Європейський суд з прав людини, однозначно говорять про необхідність процедури екстрадиції, в разі перетину обвинуваченим державного кордону, - заявив Павло Чіков. 

Офіційний представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін порівняв ймовірність звільнення Надії Савченко та екстрадиції її в Україну з шансами українського президента Петра Порошенка зайняти місце Барака Обами в Білому домі. "Такі ж шанси, як у нього (Порошенка) стати президентом Америки", - цитує Маркіна радіостанція "Говорить Москва". 

Процедурні питання 

Лев Левінсон оцінив позицію Слідчого комітету по цій справі, як "дивну" і "упереджену", відзначивши при цьому, що вона в цілому вкладається в державну політику Росії щодо України. "Нам це підноситься так, що законні органи ДНР затримали злочинницю Савченко, а незаконна влада України, без пояснення того, чому вони незаконні, направили її туди воювати", - зазначає Лев Левінсон. 

Що стосується обгрунтованості позбавлення волі, то тут, як пояснив Павло Чіков, також є очевидне порушення процедури. Зокрема, за словами юриста, підозрюваний у скоєнні злочину має постати перед суддею, який вирішить питання про утримання його під вартою, за українськими законами, протягом 72 годин, а за російськими - протягом 48 годин. У випадку Надії Савченко всі терміни були зірвані. 

"З того, що відомо, Савченко була позбавлена ​​свободи в середині червня на території України, а постала перед судом, знову ж виходячи з того, що нам відомо, тільки в Росії і сталося це приблизно днів десять тому, - заявив Павло Чіков. - І якщо ми говоримо про зрив термінів, то незалежно від всіх інших обставин справи, вже можна констатувати порушення європейської Конвенції з прав людини". 

Неправова справа 

На цю претензію у Слідчого комітету Росії є виправдання. За даними СКР, Надія Савченко, яка знаходиться зараз у СІЗО на території Російської Федерації, потрапила туди нібито не після того, як її затримали озброєні сепаратисти в Луганській області, а в результаті арешту, виробленого при спробі перетину кордону під виглядом біженки. 

Правозахисник, член Московської Гельсінської групи Валерій Борщов вважає, що вивезення Надії Савченко в Росію дуже схоже на викрадення. "Зрозуміло, що вся ця історія чисто пропагандистського характеру, - заявив Борщов. - Звичайно ж, ніяких підстав захоплювати і перевозити іноземного військового в іншу державу, немає. Це, по суті, викрадення людини, і може бути так розцінено". 

Але головне, як стверджує Лев Левінсон, сама ситуація, яка склалася навколо справи Надії Савченко, є неправовою в принципі. Остання надія на відновлення справедливості - звернення до Європейського суду з прав людини. Однак, знаючи повільність Страсбурзького суду, навіть при невідкладному розгляді скарги, в підсумку, швидше за все, доведеться розглядати всі справи в комплексі, включаючи вирок, зазначив експерт.

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх