Економіка першості світу з футболу не так проста, як здається, хоча багатомільярдні інвестиції забезпечила країна-організатор, а прибуток отримає міжнародна федерація. Хто виграє чемпіонат світу з футболу 2014 року? Відповідь очевидна! У всякому разі, з економічної точки зору.

Фінансову перемогу здобуде зовсім не країна-організатор першості Бразилія, а Міжнародна федерація футболу - ФІФА. Їй прибуток забезпечено відразу, а ось бразильська економіка якщо і витягне реальну вигоду з всесвітнього спортивного свята, то лише в перспективі, повідомляє Deutsche Welle

Федерації прибуток гарантований 

Експерт Гамбурзького інституту світової економіки (HWWI) Хеннінг Фепель (Henning Vöpel) напередодні першості склав приблизний кошторис ЧС-2014 і встановив, що прямі витрати Бразилії обчислюються приблизно 10 мільярдами євро. "Мова йде про інвестиції, перш за все - в стадіони, а також в аеропорти, в телекомунікаційні мережі тощо".  Приблизні розміри доходів від чемпіонату теж вже відомі. "Очікується, що вони досягнуть 3,5 мільярда євро. З них близько 2 мільярдів - це виручка від продажу телевізійних прав, інше - доходи від маркетингу", - пояснив експерт в бесіді з DW. 

З цих доходів 10 відсотків віддаються ФІФА. Таким чином, за підсумками ЧС-2014 вона може розраховувати приблизно на 350 мільйонів євро. Виходить дуже своєрідний "поділ праці": країна-організатор витрачає гроші на проведення чемпіонату, але заробляє на ньому першою справою Міжнародна федерація футболу. 

Історія комерційного успіху 

Так, це так, підтвердив DW німецький історик Кай Шиллер (Kay Schiller), що викладає в Даремському університеті в Англії. Він написав книгу "ЧС-74. Коли футбол став сучасним", в якій проаналізував фінансову історію світових першостей. Але не будемо забувати, нагадав далі вчений, що ФІФА "лише 10 відсотків прибутку залишає собі, а 90 відсотків розподіляє між федераціями, що входять до її складу". Так, відповідно до чітких правил, чималі гроші отримують команди, що брали участь у відбірковому турнірі чемпіонату світу з футболу, а також збірні, які пройшли у фінальну частину першості, причому величина їх винагороди безпосередньо залежить від успіхів на ЧС. До того ж ФІФА, підкреслив Кай Шиллер, "проводить не тільки чемпіонат світу, але в цілому 15 міжнародних турнірів, причому всі інші є дотаційними". 

У своїй книзі історик показує, що "верстатом для друкування грошей" ФІФА стала лише відносно недавно. "Першим чемпіонатом світу, на якому задокументовано отримання прибутку, стала першість 1966 року в Англії. Тоді було зароблено приблизно 12 мільйонів фунтів". З вельми скромним фінансовим результатом завершився і ЧС-1974 в Німеччині. І лише потім прибутковість турнірів почала різко зростати. 

Сталося це після зміни керівництва ФІФА. Місце спортивного функціонера сера Стенлі Роуза з Англії зайняв дуже діловитий бразильський спортсмен і адвокат Жоао Авеланж. "На чолі федерації вперше встав справжній бізнесмен, і він потужно розкрутив справу", - зазначив Кай Шиллер. 

Зазвичай широкомасштабну комерціалізацію футболу пов'язують з ім'ям нинішнього президента ФІФА швейцарця Йозефа Блаттера, який змінив Авеланжа в 1998 році. Насправді ж, підкреслив у розмові з DW німецький історик, Блаттер лише продовжив те, що розпочав його бразильський попередник. Так що проведення ЧС-2014 в Бразилії, вважає Кай Шиллер, можна розглядати, як свого роду повернення світового футболу до витоків свого комерційного успіху. 

 

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх