Пройшов рік з моменту перших викриттів екс-агента ЦРУ Едварда Сноудена. Але в Америці цей день практично не помітили. Чому? - DW пояснив німецький політолог, який працює в США. Рік тому Едвард Сноуден оприлюднив перші секретні дані про діяльність американських спецслужб.

Але перша річниця найбільшого світового скандалу, пов'язаного з наймасовішим стеженням за жителями планети, в США залишилася практично непоміченою. Невже самі американці не злякалися того, що їх спецслужби стежать у тому числі і за ними? Не зовсім, каже Міхаель Верца (Michael Werz), співробітник дослідницького центру Center for American Progress у Вашингтоні. Чому американців не цікавлять викриття Сноудена, Верца розповів в інтерв'ю DW. 

DW: Через рік після викриттів Едварда Сноудена генпрокурор Німеччини Харальд Ранзі (Harald Range) все ж почав розслідування за фактом прослуховування мобільного телефону канцлера ФРН Ангели Меркель (Angela Merkel). Чого очікувати після цієї нової кризи в німецько-американських відносинах? 

Міхаель Верца: Звичайно, це непроста ситуація, але для фахівців з германо-американських відносин було ясно, що розслідування стане логічним наслідком невірних кроків Агентства національної безпеки (АНБ) США. Як далеко зайде розслідування - це питання. З досвіду ми знаємо, що АНБ не дуже охоче ділиться інформацією і документами. Так що поки слід виходити з того, що це розслідування буде мати насамперед велике політичне та символічне значення. 

Причин для мовчання з боку США дві. По-перше, американські спецслужби дещо перебільшують необхідність тримати все в секреті. По-друге, політична дискусія про правомірність та юридичні рамки розвідувальної діяльності за кордоном і на території самих Сполучених Штатів тільки почалася. Барак Обама кілька місяців тому промовив основоположну промову на цю тему, про повагу до приватної інформації, захисту громадян та їх прав, а й необхідності займатися розвідкою. У Білому домі зараз йдуть різні процеси. Коли всередині керівництва США цей процес завершиться, всі ці теми буде легше обговорювати з найближчими союзниками. 

- Ви говорите, що дискусії тільки почалися. Але як же тоді вийшло, що річниця викриттів Сноудена практично нікого не цікавить у США, якщо не рахувати пари дослідних центрів у Вашингтоні і кінорежисера Олівера Стоуна, які хочуть зняти фільм про колишнього агента ЦРУ? 

- На рівні суспільної дискусії, думаю, тема здебільшого вичерпала себе. До того ж ставлення до Едварда Сноудена в США дуже амбівалентна. Він порушив присягу і ряд законів, втік за кордон і надав людям інформацію, яку, з американської точки зору, вони не повинні були мати. З іншого боку, Едвард Сноуден спонукав більшість жителів Штатів молодше 50 років провести дискусію на цю тему, навіть президент після роздумів погодився з тим, що це було необхідно. 

- Сноуден в інтерв'ю американському телебаченню заявив, що його метою було домогтися серйозних політичних дебатів. Вони взагалі відбулися, чи для Сполучених Штатів це був "втрачений рік"? 

- Думаю, що таке формулювання - "втрачений рік" - поверхове і не підходить для опису ситуації. Адже не можна сказати, що бюрократи розвідки повністю відокремилися від держави. Основна проблема в тому, що технічний розвиток був настільки швидким, а можливості для стеження настільки масштабними, що юридично і політично наздогнати  цей процес виявилося неможливо. Зараз завдання полягає в тому, щоб ліквідувати цю невідповідність. 

- Викриття Сноудена стали серйозною перевіркою на міцність трансатлантичних відносин. Канцлер Ангела Меркель сказала, що довіри до цих пір не відновлено. У даному контексті, як би ви визначили підсумки року після початку скандалу? 

- Зовнішньополітичний ущерб величезний. Це стосується не тільки відносин з ФРН, але і особливо з Мексикою і Бразилією. Залишається тільки сподіватися на те, що у Вашингтоні перерахують заново витрати, переваги та ризики розвідувальної діяльності. Очевидно, що інформація, отримана після прослуховування мобільного телефону Меркель, не йде ні в яке порівняння з політичною ціною за втрату довіри. Правда, під час останнього візиту до Вашингтона канцлер просигналізувала, що втрачену довіру можна повернути. 

- Сноуден заявив, що сумує за батьківщиною. Чи є для нього шанс повернутися в США? Чи ви вважаєте, що йому доведеться залишатися в Росії чи в Бразилії, у якої він також попросив політичного притулку? 

- Думаю, що йому можна поспівчувати, тому що перебування в Росії напевно не дуже комфортне для нього. Еміграція в Бразилії напевно була б зручнішою. Але, щоб офіційно повернутися в США, йому доведеться відповісти перед судом. В ході процесу буде прийнято якесь рішення про ступінь його провини. Думаю, що до закінчення терміну повноважень президента Обами з'явиться можливість помилування Сноудена. У кожному разі тоді простору для маневру буде більше, чим найближчим часом. 

 

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх