У технології Power to Gas найкращі перспективи у вкрай залежній від нафти транспортній сфері. Так вважають німецькі енергетики, що зв'язують великі надії з автокомпанією Toyota. Природний газ може бути трубопровідним, скрапленим, сланцевим, а ще він може бути синтетичним, виробленим шляхом штучної метанізації водню, попередньо отриманого зі звичайної води в ході елементарного процесу електролізу.

Правда, для цього необхідна електроенергія, причому у великій кількості.

Вирішуючи цю проблему, німецькі вчені в 2007 році розробили концепцію, що отримала назву Power to Gas (скорочено PtG або P2G): перетворювати надлишкову електроенергію в газ, щоб закачувати його в трубопровідну систему і в численні підземні сховища. 

У 2009 році запрацювала перша експериментальна установка, в 2011 році під егідою напівдержавного Німецького енергетичного агентства (Dena) була створена робоча група ("стратегічна платформа"), що об'єднала зацікавлених цією технологією фірми і наукові інститути. Серед них - всі провідні енергетичні компанії Німеччини, а також, наприклад, автобудівники Volkswagen, машинобудівник ThyssenKrupp і електротехнічний концерн Bosch. Восени 2013 року новий коаліційний уряд ФРН включив окремий пункт про розвиток PtG в свою програму на найближчі чотири роки. 2 липня 2014 року Dena вже втретє провела в Берліні щорічну загальнонімецьку конференцію, присвячену Power to Gas. 

"Ця технологія дозріла, готова до експлуатації і вже експлуатується", - підкреслив, відкриваючи конференцію, глава Dena Штефан Колер (Stephan Kohler). На даний момент, повідомив він, в Німеччині діють 14 дослідно-виробничих установок, причому найбільші з них стали до ладу саме за останній рік. Ще приблизно 15 установок будують експлуатуватись або проектуються. Про це повідомляє  Deutsche Welle.

Технологія дозріла, рамкові умови - ні 

"Технікою ми дуже задоволені. Тепер питання в тому, чи виправдається цей пілотний проект з економічної точки зору", - підкреслив експерт E.on. Справа тут не в технології: у неї-то коефіцієнт корисної дії куди вище, ніж багато хто вважає, стверджував на конференції Йенс Шуман (Jens Schumann), глава німецького відділення нідерландської газової компанії Gasunie. За його словами, ККД вже зараз становить від 54 до 72 відсотків при виробництві водню і 50-64 відсотка в разі подальшої метанізації. 

"Поки що рентабельність Power to Gas серйозно страждає від податків та інших відрахувань", - пояснив Клаус Петер Реттген. Так, установки PtG з податкової точки зору розглядаються як споживачі, а не як виробники енергії, що спричиняє серйозні відрахування. Тут необхідне втручання законодавців. 

Переорієнтація на виробництво водню 

До того ж, поки занадто дорого коштує обладнання, яке машинобудівникам через одиницю попиту припадає, як образно висловився один з учасників конференції, згвинчувати вручну. У разі багатосерійного виробництва вартість техніки можна знизити відсотків на 40, запевняють виробники. 

Міркування рентабельності і вже накопичений практичний досвід всього за рік призвели до суттєвого коригування початкової концепції Power to Gas. Якщо ще минулої конференції багато говорили про метанізацію і про наступне використання отриманого газу для виробництва електроенергії, то цього разу цю стадію вже досить дружно відкидали як малоперспективну. Тепер увага прикута до водню, як кінцевого продукта - і до можливостей його використання. 

У тому ж Фалькенхагене E.on закачує в газопровід саме водень, домішуючи його до природного газу (концентрація 2 відсотка). Великі можливості для використання водню відкриваються в промисловості, особливо хімічній (хімзаводи в районі Гамбурга вже розробляють відповідні проекти), а також у транспортній сфері - в судах, вантажівках, автобусах і, звичайно ж, легкових автомобілях. 

Великі надії на водневий автомобіль Toyota 

Учасники конференції прямо-таки з натхненням посилалися на оприлюднене наприкінці червня рішення найбільшого в світі автобудівника Toyota навесні 2015 почати серійне виробництво водневих автомобілів для Японії, а кілька місяців по тому - для американського і європейського ринків. 

У перспективі водень - реальна альтернатива нафтопродуктам, від яких поки вкрай залежить весь транспортний сектор, переконаний Патрік Шнелль (Patrick Schnell), відповідальний за водневі проекти в німецькому відділенні французького енергетичного концерну Total. Водень сам по собі екологічно чисте паливо, а якщо його будуть виготовляти за допомогою відновлюваної енергії на установках Power to Gas, це ще більше зміцнить "зелений" імідж водню, вважає менеджер.

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх