В середу, 3 вересня Барак Обама виступив в Таліні, в концертному залі Nordea. Під гучні оплески присутніх в залі естонських політиків та експертів Обама з'явився на сцені, прикрашеній американськими та естонськими прапорами. За час 35-хвилинної промови він зривав оплески ще шість разів. Після виступу президента гості поділилися враженнями з DW.

Рівність членів НАТО 

У зв'язку з дедалі більшим занепокоєнням балтійських країн з приводу збереження свого суверенітету на тлі подій в Україні промова Обами стала "дуже важливим для нас сигналом з точки зору безпеки", заявив в інтерв'ю DW міністр закордонних справ Естонії Урмас Паєт. За його словами, президент дав чітко зрозуміти, що всі країни, що входять в НАТО рівні: "Неважливо, велика країна або маленька, рівень безпеки для всіх членів альянсу однаковий". 

Таким чином Паєт прокоментував заяву Обами про те, що "захист Таліна, Риги та Вільнюса не менш важливий, ніж захист Берліна, Парижа і Лондона". Цей сигнал напередодні відкриваючого 4 вересня саміту НАТО в Уельсі, був покликаний розвіяти побоювання країн балтійського регіону, зазвучали після анексії Росією Криму в березні нинішнього року під приводом захисту російськомовного населення. 

"Ми стурбовані тим, що Росія бачить наявність етнічних росіян за кордоном, як якусь причину, передумову для того, щоб вторгнутися в країну", - підкреслив Паєт. 

Психологічно важливе послання 

В ході виступу Обама дав зрозуміти балтійським союзникам, що само по собі їх членство в альянсі - вже гарантія безпеки. "Ви вже одного разу втратили свою незалежність. З НАТО ви більше ніколи знов не втратите її", - заявив президент під овації залу. 

"Це ключове послання країнам Балтії. Воно означає, що на цей раз нас може захистити НАТО", - підкреслив у бесіді з кореспондентом DW естонський експерт по Росії та балтійському регіону Райво Варі. Запевнення в тому, що країни Балтії не втратять незалежність - це якийсь код, що має велике значення для народів цих країн, додав експерт. Психологічно значущим моментом для естонців, зазначив Варі, було й те, що в ході виступу Обама неодноразово звертався до історії цієї країни. 

Промова Обами дійсно виправдала очікування, згоден директор естонського Інституту зовнішньої політики Андрес Касекамп. "Він не говорив про щось нове або несподіване, але він блискуче пов'язав загальні проблеми глобальної політики з естонським досвідом", - прокоментував він виступ президента. 

В очікуванні конкретних кроків 

При цьому експерти сходяться на думці, що мова президента носила скоріше символічний характер. Він досить стисло окреслив практичні кроки, які Північноатлантичний альянс планує зробити, щоб гарантувати безпеку своїх східних членів, які наполягають на посиленні військової присутності НАТО на своїй території.

Серед згаданих Обамою заходів - розміщення в регіоні військового обладнання, навчання військового персоналу, а також ротація американських військ на території Естонії, Латвії та Литви. 

За словами Касекампа, немає сумнівів у тому, що естонці чекають від американської сторони конкретних кроків, але ніхто не чекав, що президент позначить їх під час виступу. "Ми безумовно будемо розчаровані, якщо вони не підуть на саміті в Уельсі", - попередив експерт. 

Обама дав чітко зрозуміти, що НАТО збереже військову присутність в Прибалтиці, констатував міністр закордонних справ Урмас Паєт. Але детальні кроки, ймовірно, будуть озвучені після дводенного саміту альянсу. "Приймати чіткі принципові політичні рішення повинне НАТО", - підкреслив естонський міністр.

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх