Берлінські експерти прорахували два гіпотетичних сценарії припинення поставок російського газу в Європу: повного і відключення тільки українського транзиту. На замовлення фракції "зелених" у Європейському парламенті Німецький інститут економічних досліджень (DIW) провів дослідження, присвячене наслідкам можливого припинення поставок російського газу в Європу.

При цьому експерти інституту проаналізували два сценарії. Перший: газ перестає надходити до країн ЄС тільки по українському транзиту. Другий:Росія перекриває всі газові труби, що ведуть на захід. 

Перший сценарій вважається більш ймовірним, оскільки Москва і Київ досі не домовилися про ціни на газ, і "Газпром" погрожує припинити поставки на Україну вже на початку червня, другий - чисто гіпотетичний. Результати дослідження аналітики DIW представили у вівторок, 27 травня, на прес-конференції в Берліні. 

Український сценарій

Газ з Росії надходить до Європи по трьох основних трубопроводах. Приблизно половина прокачується по території України, ще близько 30% через Білорусь по газопроводу "Ямал" і 16 % через дно Балтійського моря  "Північним потоком". 

Такі дані навела на прес-конференції завідуюча відділом енергетики, транспорту та екології DIW Клаудіа Кемферт (Claudia Kemfert). Залежність європейських країн від поставок цього російського енергоносія, однак, різна. У Німеччині, наприклад, 38% споживаного газу - з Росії, в країнах Балтії, Фінляндії, Словаччині, Чехії, Австрії - 100 або майже 100%. 

Причому, в країни Східної Європи газ з Росії надходить переважно саме по українському транзиту, Німеччина ж - після введення в експлуатацію газопроводу "Північний потік" - залежить від цього маршруту в меншому ступені. 

Відповідно і наслідки припинення поставок газу через Україну будуть для країн Європи різні, але, зазначила Кемферт, ні для однієї з них не катастрофічними. Хворобливими вони стали б у першу чергу для Хорватії, Угорщини та Румунії, які поки не мають можливості отримувати зріджений природний газ (ЗПГ) і слабо інтегровані в європейську газотранспортну мережу, що передбачає і реверсні поставки. 

"Наші розрахунки показують, - прокоментувала Кемферт перший сценарій, - що компенсувати газ, що надходить через Україну, цілком можливо. На світових ринках газу достатньо, і його можна доставити до Західної Європи". 

А якщо Росія перекриє весь газ? 

"Якщо ж Росія повністю припинить постачання газу до Європи, - продовжувала вона, - то наслідки будуть більш істотними. Частково замінити російський газ могли б Норвегія і країни Північної Африки. Але найбільші перспективи Кемферт бачить в зрідженому природному газі. 

За її словами, пропозиція скрапленого газу все більше зростає, в країнах Європи активно будуються і вже побудовані термінали для прийому танкерів з ЗПГ, зокрема, в Іспанії, Італії, Франції, Литві, Польщі, Україні, Болгарії, Великобританії, Португалії, Греції, Хорватії, Голландії, Німеччини, Бельгії. 

Але як би то не було, повне припинення поставок газу з Росії призвело б до значного підвищення цін на нього, правда, різному в різних країнах. Так, на Україні вони виросли б більш ніж на 200% (причому, в обох сценаріях), у Фінляндії - більш ніж на 100%, в країнах Балтії - майже на 100%, в Угорщині та Болгарії - приблизно на 50%. У Німеччині - тільки на 20%. 

 Джерело:  Deutsche Welle

 

Кнопки соціальних мереж

Сподобалось? Поділись новиною з друзями, клікнувши на кнопку улюбленої соц.мережі:

Цікаво? Розкажи друзям

Архів новин

Читайте нас у "ВКонтакті"

Наверх